Dane kontaktowe
Przychodnia weterynaryjna
Serdecznie zapraszamy do naszej przychodni weterynaryjnej Podał Łapę na osiedlu Fabrycznym w Brzegu Dolnym na ul. Zwycięstwa 8.
Wyślij e-mail
Napisz do nas na Facebook`u
Dane kontaktowe
Adres, telefony
ul. Zwycięstwa 8, 56-120 Brzeg Dolny
+48 606 46 97 97
+48 608 01 16 70
71 319 03 78
Godziny pracy
Pn - Pt: 9.00 - 18:00
Przerwa 15.30 - 16.30
Sob: nieczynne
Nie: nieczynne
FAQ
Często zadawane pytania
Odrobaczanie
Zanim szczenię czy kocię zostanie zaszczepione, powinno się je odrobaczyć! Należy zrobić to najpóźniej kilka dni przed planowanym szczepieniem. Zaszczepienie zwierzęcia zarobaczonego obniża skuteczność szczepionki!
Co jaki czas należy odrobaczać szczeniaka?
Przed ukończeniem 6 miesiąca życia odrobaczanie należy powtarzać co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Kocięta nabywają larwy z mlekiem matki, a szczenięta ssąc mleko matki i w życiu płodowym, przez łożysko. Zwierzęta dojrzałe powinno odrobaczać się co 3 miesiące.
Szczepienia profilaktyczne
Szczenięta powinny otrzymać pierwszą szczepionkę w 6 tygodniu życia, a kocięta w 9 tygodniu. Następnie zarówno u szczeniąt jak i kociąt wykonuje się doszczepienia co 3 tygodnie, kończąc cały cykl szczepień do czwartego miesiąca życia zwierzęcia.
Babeszjoza
Babeszjoza jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażającą życiu czworonogów. Jeżeli kleszcz utrzymuje się na zwierzęciu powyżej 48 godzin wzrasta ryzyko rozwinięcia się objawów choroby.
Gdy zauważą Państwo apatię, osowiałość, brak apetytu, kulawiznę, ciemnobrązowy mocz, żółtaczkę, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii !
Choroba jest trudna do leczenia. Istotną rolę odgrywa szybka reakcja właściciela na pojawiające się objawy. Spóźniona reakcja opiekuna zwierzęcia pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych, między innymi uszkodzenie nerek.
Zbyt późne udzielenie zwierzęciu pomocy lub nieudzielenie jej wcale kończy się jego śmiercią. Babeszioza jest groźną i śmiertelną chorobą odkleszczową. Najlepiej zapobiegać jej wystąpieniu poprzez stosowanie środków przeciwkleszczowych.
Dysponujemy preparatami o największym procencie skuteczności, więc warto zapytać o te produkty w naszej przychodni weterynaryjnej.
Szczepienie dorosłych zwierząt
U dorosłych zwierząt wykonuje się co roku szczepienia przypominające. Psy podlegają obowiązkowemu, corocznemu szczepieniu przeciw wściekliźnie. Wzrasta liczba przypadków występowania tej choroby u kotów, dlatego też zachęcamy do profilaktycznego ich szczepienia. Pamiętaj: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź kalendarz szczepień, to zaoszczędzisz sobie zmartwień, a zwierzęciu cierpień.
Pchły i kleszcze
Bardzo ważne jest zabezpieczanie psów i kotów przeciwko pchłom i kleszczom. Aktywność kleszczy w Polsce utrzymuje się od marca do października. Okres zimowy to dla nich czas hibernacji. Pchły niestety występują przez cały rok. W celu ochrony zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych.
Sposoby na pchły i kleszcze
- obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
- preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
- preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.
Pchły
Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u zwierząt domowych są pchły. Mogą one być przyczyną Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry (APZS). Jest ono dość częstym problemem u psów i kotów. Podstawą leczenia APZS jest walka z czynnikiem wywołującym chorobę, a więc walka z pchłami.
Zapchlone zwierzę odczuwając świąd, drapie się. Może doprowadzić to do wtórnych zakażeń skóry bakteriami lub grzybami. Powstałe wtórnie dermatozy, są trudne do leczenia.
Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone. W naszym gabinecie otrzymacie Państwo najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.
Kleszcze
Wszystkie metody stosowane na kleszcze mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia. U psów, które wychodzą ze swoimi właścicielami na długie spacery i aktywnie spędzają czas, zalecamy połączenie obroży z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on. Wykorzystujemy wtedy dwie różne drogi zabezpieczenia:
• pierwszą – w formie pyłku powlekającego włos,
• drugą – w formie substancji pokrywającej naskórek.
Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest ich dłuższy okres działania w stosunku do preparatów w formie spot-on. Aktywność preparatów w obrożach utrzymuje się przez 7-8 miesięcy. Pipety z preparatem podawanym spot-on utrzymują swoją aktywność przez okres 1-2 miesięcy.
Na skuteczność działania każdego z tych preparatów wpływa dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Nie należy nakrapiać tych preparatów na zwierzę świeżo wykąpane lub mokre, gdyż znacznie ogranicza to działanie środka. Dokładnie zapoznajcie się Państwo z ulotką wybranego produktu.
Niestety żaden z preparatów dostępnych na rynku nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć zwierzęcia przed obecnością kleszczy. Pamiętajcie Państwo, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy dokładnie obejrzeć skórę psa. W przypadku zauważenia obecności kleszczy, należy je usunąć, używając do tego specjalnej pęsety. Nie można ich usuwać gołymi rękami! Najlepiej udać się do lekarza weterynarii który wykona tą czynność fachowo. Nie wolno stosować tzw. metod domowych – smarować kleszcza tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz wprowadza wtedy do organizmu zwierzęcia, własne produkty przemiany materii i toksyny co może doprowadzić do zatrucia lub zakażenia. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa lub kota, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnego zachorowania na groźne choroby odkleszczowe.
KLAUZULA INFORMACYJNA RODO.
Odwiedzając nas w Przychodni w Brzegu Dolnym zastosowanie mają przepisy RODO. Z całą klauzulą zapoznać się mogą Państwo na tej stronie https://podajlape.az.pl/rodo/
Wyślij nam wiadomość
Odwiedź nas
ul. Zwycięstwa 8, 56-120 Brzeg Dolny
Zadzwoń
+48 608 01 16 70
71 319 03 78